
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3958IUHE#PBF
Manufacturer:
Package:
36-QFN (5x6)
Batch:
-
Description:
IC REG MULT CONFG ADJ 3.3A 36QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.2125
10.2125
10
9.2226
92.226
25
8.79358
219.8395
100
7.63553
763.553
250
7.292352
1823.088
500
6.648936
3324.468
1000
5.791
5791
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, Cuk, Flyback, SEPIC |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-WFQFN, 28 Leads, Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3.3A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT3958 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 80V |
| Voltage - Input (Min) | 5V |
| Voltage - Output (Max) | 84V (Switch) |
| Supplier Device Package | 36-QFN (5x6) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.6V |