
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3971AIMSE#PBF
Manufacturer:
Package:
10-MSOP-EP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1.2A 10MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.835
8.835
10
7.97715
79.7715
25
7.60608
190.152
100
6.60421
660.421
250
6.307392
1576.848
500
5.750844
2875.422
1000
5.008799
5008.799
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT3971 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 38V |
| Voltage - Input (Min) | 4.3V |
| Voltage - Output (Max) | 30V |
| Supplier Device Package | 10-MSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.19V |