
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3973HMSE-3.3#PBF
Manufacturer:
Package:
10-MSOP-EP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 3.3V 750MA 10MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.108
10.108
10
9.1352
91.352
25
8.71036
217.759
100
7.56314
756.314
250
7.223268
1805.817
500
6.585894
3292.947
1000
5.73611
5736.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 750mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT3973 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 195kHz ~ 2.15MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 4.2V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 10-MSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |