
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3975IMSE#PBF
Manufacturer:
Package:
16-MSOP-EP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2.5A 16MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.899
9.899
10
8.93855
89.3855
25
8.52302
213.0755
100
7.40031
740.031
250
7.067734
1766.9335
500
6.444097
3222.0485
1000
5.6126
5612.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT3975 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.25MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 4.3V |
| Voltage - Output (Max) | 40.74V |
| Supplier Device Package | 16-MSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.197V |