
Analog Devices Inc.
Product No:
LT8302HS8E#WTRPBF
Manufacturer:
Package:
8-SOIC-EP
Batch:
-
Description:
42VIN UP NO-OPTO ISO FLY CONV W/
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.046
12.046
10
10.8832
108.832
25
10.37742
259.4355
100
9.010655
901.0655
250
8.605708
2151.427
500
7.846354
3923.177
1000
6.83393
6833.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Flyback |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3.6A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT8302 |
| Output Configuration | Positive or Negative, Isolation Capable |
| Frequency - Switching | Down to 12kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 65V (Switch) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | - |