
Analog Devices Inc.
Product No:
LT8331IMSE#WPBF
Manufacturer:
Package:
16-MSOP-EP
Batch:
-
Description:
L IQ BOOST/SEPIC/ FLY/INV CONV W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.0605
10.0605
10
9.0915
90.915
25
8.66856
216.714
100
7.526945
752.6945
250
7.188688
1797.172
500
6.554392
3277.196
1000
5.708664
5708.664
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width), 12 Leads, Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT8331 |
| Output Configuration | Positive or Negative, Isolation Capable |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 100V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 140V (Switch) |
| Supplier Device Package | 16-MSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.6V, -0.8V |