
Analog Devices Inc.
Product No:
LT8336EV#PBF
Manufacturer:
Package:
16-LQFN (3x3)
Batch:
-
Description:
40V, 2.5A LOW IQ SYNC STEP-UP SI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.3055
7.3055
10
6.6006
66.006
25
6.29318
157.3295
80
5.464286
437.14288
230
5.21872
1200.3056
624
4.758236
2969.139264
1248
4.14427
5172.04896
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT8336 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 300kHz ~ 3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | 40V |
| Supplier Device Package | 16-LQFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.7V |