
Analog Devices Inc.
Product No:
LT8361HMSE#TRPBF
Manufacturer:
Package:
16-MSOP-EP
Batch:
-
Description:
IC REG BST SEPIC 2A 16MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.0395
7.0395
10
6.3593
63.593
25
6.06404
151.601
100
5.26528
526.528
250
5.028616
1257.154
500
4.584928
2292.464
1000
3.993325
3993.325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost, SEPIC |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width), 12 Leads, Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT8361 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 300kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | - |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 2.8V |
| Voltage - Output (Max) | 100V (Switch) |
| Supplier Device Package | 16-MSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | - |