
Analog Devices Inc.
Product No:
LT8365EMSE#TRPBF
Manufacturer:
Package:
16-MSOP-EP
Batch:
-
Description:
60VIN BOOST/SEPIC/INV CONV 1.5A/
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.213
6.213
10
5.6164
56.164
25
5.35534
133.8835
100
4.65006
465.006
250
4.441098
1110.2745
500
4.049223
2024.6115
1000
3.526742
3526.742
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, SEPIC |
| Output Type | Transistor Driver |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width), 12 Leads, Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.5A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT8365 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 2.8V |
| Voltage - Output (Max) | 150V (Switch) |
| Supplier Device Package | 16-MSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | - |