
Analog Devices Inc.
Product No:
LT8608HMSE#PBF
Manufacturer:
Package:
10-MSOP-EP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.759
8.759
10
7.9116
79.116
25
7.54338
188.5845
100
6.549965
654.9965
250
6.25556
1563.89
500
5.703572
2851.786
1000
4.967636
4967.636
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT8608 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 42V |
| Supplier Device Package | 10-MSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.778V |