
Analog Devices Inc.
Product No:
LT8638SJV#PBF
Manufacturer:
Package:
28-LQFN (5x4)
Batch:
-
Description:
40V/10A SYNCHRONOUS BUCK SILENT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.7085
13.7085
10
12.5951
125.951
25
12.07298
301.8245
80
10.637274
850.98192
230
10.115192
2326.49416
490
9.462598
4636.67302
980
8.679494
8505.90412
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | Silent Switcher®2 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 12A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT8638 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 2.8V |
| Voltage - Output (Max) | 42V |
| Supplier Device Package | 28-LQFN (5x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |