
Analog Devices Inc.
Product No:
LT8640EUDCF-1#PBF
Manufacturer:
Package:
20-QFN (3x4)
Batch:
-
Description:
42V, 5A SYNC BUCK SILENT SWITCHE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.9535
10.9535
10
10.0643
100.643
25
9.64706
241.1765
100
8.49984
849.984
250
8.082714
2020.6785
500
7.56124
3780.62
1000
6.935475
6935.475
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | Silent Switcher®1 |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 20-WFQFN, 18 Leads, Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT8640 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 210kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 3.4V |
| Voltage - Output (Max) | 42V |
| Supplier Device Package | 20-QFN (3x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.97V |