
Analog Devices Inc.
Product No:
LT8642EV-1#PBF
Manufacturer:
Package:
20-LQFN (3x4)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 10A 20LQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.6475
7.6475
10
6.9065
69.065
25
6.58502
164.6255
80
5.717575
457.406
230
5.460638
1255.94674
490
4.978817
2439.62033
980
4.336389
4249.66122
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | Silent Switcher®1 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 10A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT8642 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 18V |
| Supplier Device Package | 20-LQFN (3x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |