
Analog Devices Inc.
Product No:
LT8653SIV#PBF
Manufacturer:
Package:
20-LQFN (4x3)
Batch:
-
Description:
DUAL CHNNL 2A 42V SYNCH STPDWN S
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.096
11.096
10
10.20205
102.0205
25
9.77892
244.473
80
8.615911
689.27288
230
8.193009
1884.39207
490
7.66441
3755.5609
980
7.030114
6889.51172
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | Silent Switcher®2 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 20-TFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A, 2A |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | LT8653 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 300kHz ~ 3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 20-LQFN (4x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V, 5V |