Home / Rocker Switches / LTA201-PB-B-R/12V
LTA201-PB-B-R/12V
Carling Technologies
Product No:
LTA201-PB-B-R/12V
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series LTA
Circuit SPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Paddle - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Illumination Type, Color Incandescent
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC