Home / Rocker Switches / LTA201-TG-W/125N
LTA201-TG-W/125N
Carling Technologies
Product No:
LTA201-TG-W/125N
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Green
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Illumination Type, Color Neon, Green
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC