Home / Rocker Switches / LTA201-TR-B/125N/POLY
LTA201-TR-B/125N/POLY
Carling Technologies
Product No:
LTA201-TR-B/125N/POLY
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Red
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Illumination Type, Color Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC