Home / Rocker Switches / LTA201-TR-B/250N/O-I
LTA201-TR-B/250N/O-I
Carling Technologies
Product No:
LTA201-TR-B/250N/O-I
Switch Function On-Off
Actuator Marking O I
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Red
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Illumination Type, Color Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) 250 VAC