Home / Rocker Switches / LTA210-PR-W-R/250N
LTA210-PR-W-R/250N
Carling Technologies
Product No:
LTA210-PR-W-R/250N
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series LTA
Circuit SPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Paddle - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Red
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Illumination Type, Color Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) 250 VAC