Home / Rocker Switches / LTA211-TG-W/24V
LTA211-TG-W/24V
Carling Technologies
Product No:
LTA211-TG-W/24V
Features -
Actuator Type Concave (Standard V) - Illuminated
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Green
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC