Home / Rocker Switches / LTA215-PW-B-A/125N
LTA215-PW-B-A/125N
Carling Technologies
Product No:
LTA215-PW-B-A/125N
Features -
Actuator Type Paddle - Illuminated
Actuator Marking No Marking
Termination Style Wire Leads
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap White
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Illumination Type, Color Neon, White
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC