
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC1044ACN8#PBF
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC REG CHARGE PUMP INV 20MA 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.555
6.555
10
5.9223
59.223
25
5.64718
141.1795
100
4.903425
490.3425
250
4.683006
1170.7515
500
4.269813
2134.9065
1000
3.71887
3718.87
2500
3.58113
8952.825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Ratiometric |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 20mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LTC1044 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 1kHz ~ 5kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 12V |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -Vin, 2Vin, Vin/2 |