
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC1148LCS-3.3#PBF
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Description:
IC REG CTRLR BUCK 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.635
12.635
10
11.61375
116.1375
25
11.13286
278.3215
100
9.808845
980.8845
250
9.327404
2331.851
500
8.725636
4362.818
1000
8.003512
8003.512
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Clock Sync | No |
| Output Type | Transistor Driver |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Duty Cycle (Max) | 100% |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | - |
| Base Product Number | LTC1148 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | Up to 250kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.5V ~ 20V |