
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC1198-2BCS8#PBF
Manufacturer:
Package:
8-SO
Batch:
-
Description:
IC ADC 8BIT SAR 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.8065
8.8065
10
7.9553
79.553
25
7.58518
189.6295
100
6.586065
658.6065
250
6.290102
1572.5255
500
5.735093
2867.5465
1000
4.995081
4995.081
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Configuration | S/H-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 8 |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of Inputs | 1, 2 |
| Base Product Number | LTC1198 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 6V |
| Sampling Rate (Per Second) | 750k |