
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC1404CS8#PBF
Manufacturer:
Package:
8-SO
Batch:
-
Description:
IC ADC 12BIT SAR 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.5565
13.5565
10
12.45735
124.5735
25
11.9415
298.5375
100
10.52125
1052.125
250
10.004906
2501.2265
500
9.359419
4679.7095
1000
8.584846
8584.846
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Configuration | S/H-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 12 |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Base Product Number | LTC1404 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V, 5V |
| Voltage - Supply, Digital | ±5V, 5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 600k |