
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC1594LCS#PBF
Manufacturer:
Package:
16-SO
Batch:
-
Description:
IC ADC 12BIT SAR 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.345
14.345
10
13.18315
131.8315
25
12.63728
315.932
100
11.13438
1113.438
250
10.587864
2646.966
500
9.904776
4952.388
1000
9.085068
9085.068
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | microPOWER™ |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 12 |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of Inputs | 4 |
| Base Product Number | LTC1594 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 16.8k |