
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC1664CGN#PBF
Manufacturer:
Package:
16-SSOP
Batch:
-
Description:
IC DAC 10BIT V-OUT 16SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.949
8.949
10
8.0864
80.864
25
7.7102
192.755
100
6.69465
669.465
250
6.393804
1598.451
500
5.829618
2914.809
1000
5.077418
5077.418
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Voltage - Unbuffered |
| Architecture | Oversampling Interpolating DAC |
| INL/DNL (LSB) | ±0.6, ±0.2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Settling Time | 19µs (Typ) |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 10 |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Base Product Number | LTC1664 |
| Differential Output | No |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |