
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC1731EMS8-8.2#PBF
Manufacturer:
Package:
8-MSOP
Batch:
-
Description:
IC BATT CHG MULT-CHEM 2CEL 8MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.738
5.738
10
5.1528
51.528
25
4.8716
121.79
100
4.22199
422.199
250
4.005504
1001.376
500
3.594135
1797.0675
1000
3.031203
3031.203
2500
2.87964
7199.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Interface | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Cells | 2 |
| Fault Protection | - |
| Battery Chemistry | Multi-Chemistry |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Base Product Number | LTC1731 |
| Battery Pack Voltage | 8.2V |
| Charge Current - Max | 500mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Programmable Features | Timer |
| Voltage - Supply (Max) | 12V |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |