
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC1731ES8-4.2#PBF
Manufacturer:
Package:
8-SO
Batch:
-
Description:
IC BATT CHG MULT-CHEM 1CEL 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.3295
5.3295
10
4.7899
47.899
25
4.52846
113.2115
100
3.924735
392.4735
250
3.72343
930.8575
500
3.341036
1670.518
1000
2.817738
2817.738
2500
2.676853
6692.1325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Interface | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Cells | 1 |
| Fault Protection | - |
| Battery Chemistry | Multi-Chemistry |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Base Product Number | LTC1731 |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Charge Current - Max | 500mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Programmable Features | Timer |
| Voltage - Supply (Max) | 12V |
| Supplier Device Package | 8-SO |