
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC1775IS#PBF
Manufacturer:
Package:
16-SO
Batch:
-
Description:
IC REG CTRLR BUCK/BCK-BST 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.877
14.877
10
13.6743
136.743
25
13.10734
327.6835
100
11.54858
1154.858
250
10.981772
2745.443
500
10.273262
5136.631
1000
9.42306
9423.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck, Buck-Boost |
| Clock Sync | Yes |
| Output Type | Transistor Driver |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Duty Cycle (Max) | 99% |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | - |
| Base Product Number | LTC1775 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.3V ~ 36V |