
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC1860LIMS8#PBF
Manufacturer:
Package:
8-MSOP
Batch:
-
Description:
IC ADC 12BIT SAR 8MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.4145
9.4145
10
8.50155
85.0155
25
8.10616
202.654
100
7.038455
703.8455
250
6.722124
1680.531
500
6.128982
3064.491
1000
5.338145
5338.145
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Configuration | S/H-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 12 |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Base Product Number | LTC1860 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.6V |
| Sampling Rate (Per Second) | 150k |