
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC2302IDD#PBF
Manufacturer:
Package:
10-DFN (3x3)
Batch:
-
Description:
IC ADC 12BIT SAR 10DFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.0275
8.0275
10
7.2561
72.561
25
6.91828
172.957
100
6.007135
600.7135
250
5.737126
1434.2815
500
5.230909
2615.4545
1000
4.555953
4555.953
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 12 |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Base Product Number | LTC2302 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 500k |