
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC2309IF#PBF
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC ADC 12BIT SAR 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.1815
11.1815
10
10.0966
100.966
25
9.6273
240.6825
100
8.359335
835.9335
250
7.983572
1995.893
500
7.279166
3639.583
1000
6.33991
6339.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | Selectable Address |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | I²C |
| Number of Bits | 12 |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Base Product Number | LTC2309 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 14k |