
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC2401CMS#PBF
Manufacturer:
Package:
10-MSOP
Batch:
-
Description:
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 10MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.0695
14.0695
10
12.92855
129.2855
25
12.39256
309.814
100
10.91892
1091.892
250
10.383044
2595.761
500
9.713161
4856.5805
1000
8.909318
8909.318
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | microPOWER™ |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Configuration | ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 24 |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of Inputs | 1 |
| Base Product Number | LTC2401 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 7.5 |