
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC2439-1CGN#PBF
Manufacturer:
Package:
28-SSOP
Batch:
-
Description:
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.982
10.982
10
9.9218
99.218
25
9.46048
236.512
100
8.214555
821.4555
250
7.845328
1961.332
500
7.15312
3576.56
1000
6.230128
6230.128
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | microPOWER™ |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Configuration | MUX-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 16 |
| Package / Case | 28-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of Inputs | 8, 16 |
| Base Product Number | LTC2439 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 6.8 |