
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC2450IDC#TRPBF
Manufacturer:
Package:
6-DFN (2x2)
Batch:
-
Description:
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 6DFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.522
4.522
10
4.0641
40.641
25
3.84256
96.064
100
3.330035
333.0035
250
3.159282
789.8205
500
2.834819
1417.4095
1000
2.390808
2390.808
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Configuration | ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 16 |
| Package / Case | 6-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Reference Type | Supply |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of Inputs | 1 |
| Base Product Number | LTC2450 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 6-DFN (2x2) |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 30 |