
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC2494IUHF#PBF
Manufacturer:
Package:
38-QFN (5x7)
Batch:
-
Description:
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 38QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.918
9.918
10
8.9604
89.604
25
8.54354
213.5885
100
7.418455
741.8455
250
7.085024
1771.256
500
6.459848
3229.924
1000
5.626328
5626.328
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | PGA, Temperature Sensor |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Configuration | MUX-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 16 |
| Package / Case | 38-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of Inputs | 8, 16 |
| Base Product Number | LTC2494 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 38-QFN (5x7) |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 15 |