
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC2496IUHF#PBF
Manufacturer:
Package:
38-QFN (5x7)
Batch:
-
Description:
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 38QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.215
9.215
10
8.32675
83.2675
25
7.93934
198.4835
100
6.893675
689.3675
250
6.58388
1645.97
500
6.002936
3001.468
1000
5.228363
5228.363
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Configuration | MUX-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 16 |
| Package / Case | 38-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of Inputs | 8, 16 |
| Base Product Number | LTC2496 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 38-QFN (5x7) |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 6.9 |