
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC2497CUHF#PBF
Manufacturer:
Package:
38-QFN (5x7)
Batch:
-
Description:
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 38QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.714
7.714
10
6.97205
69.7205
25
6.64734
166.1835
100
5.771915
577.1915
250
5.51247
1378.1175
500
5.026089
2513.0445
1000
4.377562
4377.562
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | PGA, Selectable Address |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Configuration | MUX-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | I²C |
| Number of Bits | 16 |
| Package / Case | 38-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of Inputs | 8, 16 |
| Base Product Number | LTC2497 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 38-QFN (5x7) |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 7.5 |