
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3118EFE#PBF
Manufacturer:
Package:
28-TSSOP-EP
Batch:
-
Description:
IC REG BCK BST ADJ 2A 28TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.238
15.238
10
14.00775
140.0775
25
13.42692
335.673
100
11.830255
1183.0255
250
11.249596
2812.399
500
10.523834
5261.917
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LTC3118 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 2.2V |
| Voltage - Output (Max) | 18V |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2V |