
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3307AEV#TRPBF
Manufacturer:
Package:
12-LQFN (2x2)
Batch:
-
Description:
3A, 5VIN SILENT SW SYNC BUCK IN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.5195
5.5195
10
4.95995
49.5995
25
4.68844
117.211
100
4.063435
406.3435
250
3.855062
963.7655
500
3.45914
1729.57
1000
2.917355
2917.355
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | Silent Switcher®1 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LTC3307 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.25V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 12-LQFN (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |