
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3308AIV#TRPBF
Manufacturer:
Package:
12-LQFN (2x2)
Batch:
-
Description:
4A, LOW VLTG SYNCH STEP-DOWN BUC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.0705
6.0705
10
5.4853
54.853
25
5.23032
130.758
100
4.541475
454.1475
250
4.337396
1084.349
500
3.954698
1977.349
1000
3.444415
3444.415
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | Silent Switcher®1 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 4A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LTC3308 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1MHz ~ 3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.25V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 12-LQFN (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |