
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3309AJV#TRPBF
Manufacturer:
Package:
12-LQFN (2x2)
Batch:
-
Description:
6A, LOW VLTG SYNCH STEP-DOWN BUC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.536
6.536
10
5.90045
59.0045
25
5.62628
140.657
100
4.88528
488.528
250
4.665716
1166.429
500
4.254062
2127.031
1000
3.705142
3705.142
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | Silent Switcher®1 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 6A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LTC3309 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.25V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 12-LQFN (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |