
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3311JV-0.75#PBF
Manufacturer:
Package:
18-LQFN (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 0.75V 12.5A 18LQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.697
10.697
10
9.6596
96.596
50
9.21044
460.522
100
7.997385
799.7385
250
7.638
1909.5
450
6.964051
3133.82295
950
6.065456
5762.1832
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | Silent Switcher®1 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-TFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 12.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LTC3311 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz ~ 5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.25V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 18-LQFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.75V |