
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3371IFE#PBF
Manufacturer:
Package:
38-TSSOP-EP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A QD 38TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.7275
13.7275
10
12.61505
126.1505
25
12.0916
302.29
100
10.65387
1065.387
250
10.130952
2532.738
500
9.477333
4738.6665
1000
8.693004
8693.004
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 4 |
| Base Product Number | LTC3371 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 38-TSSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |