
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3405AES6#TRPBF
Manufacturer:
Package:
TSOT-23-6
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 300MA TSOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.358
5.358
10
4.8146
48.146
25
4.55126
113.7815
100
3.944495
394.4495
250
3.74224
935.56
500
3.357908
1678.954
1000
2.831969
2831.969
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 300mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LTC3405 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |