
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3406BES5#TRPBF
Manufacturer:
Package:
TSOT-23-5
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 600MA TSOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.441
6.441
10
5.7817
57.817
25
5.4663
136.6575
100
4.737365
473.7365
250
4.49445
1123.6125
500
4.032864
2016.432
1000
3.401209
3401.209
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 600mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LTC3406 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | TSOT-23-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |