
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3417AEDHC-2#TRPBF
Manufacturer:
Package:
16-DFN (5x3)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A/1.5A DL 16DFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.512
8.512
10
7.6931
76.931
25
7.33514
183.3785
100
6.36899
636.899
250
6.082736
1520.684
500
5.546024
2773.012
1000
4.830408
4830.408
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A, 1.5A |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | LTC3417 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.5MHz, 600kHz ~ 4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.25V |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 16-DFN (5x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |