
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3423EMS#PBF
Manufacturer:
Package:
10-MSOP
Batch:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ 1A 10MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.246
8.246
10
7.45275
74.5275
25
7.106
177.65
100
6.169965
616.9965
250
5.89266
1473.165
500
5.372706
2686.353
1000
4.679453
4679.453
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LTC3423 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | Up to 3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |