
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3425EUH#PBF
Manufacturer:
Package:
32-QFN (5x5)
Batch:
-
Description:
IC REG BOOST ADJUSTABLE 5A 32QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.267
11.267
10
10.3588
103.588
25
9.92902
248.2255
100
8.74836
874.836
250
8.319036
2079.759
500
7.782324
3891.162
1000
7.138272
7138.272
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LTC3425 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 4.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.25V |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.4V |